« לעמוד הראשי

מחשבות על קוד פתוח בעקבות ה- D-Day

והפעם פוסט על קוד פתוח אך מעט שונה מהרגיל …
יום השנה ל- D-day (יום הפלישה לנורמנדי לפני 75 שנה, שהיווה פריצת דרך לקראת הנצחון 11 חודשים מאוחר יותר) , וצויין אתמול ברחבי העולם, "הפיל" לי אסימון מסויים הנוגע לקוד פתוח וליכולת לנצח אותו.

מטוס מתקופת מלחמת העולם השניה B-17 קוד פתוח

בתמונה: B-17 ("המבצר המעופף") שהיה בשימוש צבא ארה"ב במהלך מלחמת העולם ה- II ולאחריה

מעט רקע:

הטענה המקובלת כיום בקרב הסטוריונים  היא שארה"ב ובעלות בריתה ניצחו במלחמת העולם השנייה היא בעיקר משום שכושר היצור של ארה"ב היה גדול פי כמה מכושר היצור של הנאצים ומדינות הציר (מבחינת יצור תחמושת, טנקים, מטוסים, כדורי רובה וכד') **.
אותו דבר נכון לדעתי גם כאשר משווים כלים מבוססי קוד-פתוח עם קהילה חזקה מאחוריהם – מול כלים סגורים.

הסבר:

גם אם לכלי בקוד סגור יש פיצ'ר מסויים שאין לכלי קוד פתוח – הרי זה יושלם מאוד מהר ע"י הכלי בקוד פתוח (אם אכן הפיצ'ר חשוב ואם תהיה התגייסות של הקהילה), ולמעשה זהו מרדף חסר סיכוי של הכלים בקוד סגור, משום שגם אם עומדת מאחוריהם חברת ענק, אין להם את המשאבים ואת כושר היצור להתחרות בקהילת קוד פתוח נלהבת – למעשה גם כאן לדעתי כושר היצור קובע מי ינצח, ויתירה מזאת – הפער תמיד רק ילך ויגדל.

רואים זאת לדוגמא ב-  GitLab, בהשוואה לכל שאר הכלים מסביבו שהם סגורים  (בעיקר GitHub ו- Bitbucket)
ל- GitLab יש "צבא" של 2200 תורמי קוד, וזאת נוסף למעל 350 מפתחים שעובדים בחברה עצמה.

כמי שעוקב אחרי החברה 4 שנים (ומייצג אותם כעת כמעט 3 שנים, וגם מכיר היטב את הכלים המתחרים ומנהל צוות מומחים שמספקים גם להם יעוץ ותמיכה), אני רואה שקצב הפיתוח של GitLab סופר-מהיר ואין שום מוצר אחר שיכול להדביק אותם. למעשה כל המוצרים האחרים היום רודפים אחרי GitLab (ניתן היה לראות זאת ממש לפני שבועיים בכנס של GitHub ובהצגת הפיצ'רים החדשים… שכולם כבר קיימים ב- GitLab.  וגם כל הפיצ'רים שנוספו בשנה האחרונה ל- Bitbucket הם למעשה העתק של… GitLab).

קוד פתוח + קהילה גדולה תורמת ותוססת == קצב פיתוח מהיר ומוצר איכותי

לגיטלאב קצב פיתוח של כ- 30 פיצ'רים חדשים כל חודש שרובם נכנסים לגירסת הבסיס הפתוחה (והחינמית), ומחזקים ומעשירים את המוצר "מלמטה", וזאת נוסף לפיצ'רים שמגיעים "מלמעלה" בגירסאות ה- Enterprise (וזהו מודל שלאחרונה החלו לקרוא לו "Open Core").
אין היום מוצרים דומים שיכולים להגיע לקצב הפיתוח הזה גם אם מדובר במוצר שמאחוריו חברה גדולה עם אלפי מתכנתים … פשוט משום שהמוצר בבסיסו עדיין סגור. ולמעשה לאורך זמן אפשר לראות שהפער הולך וגדל.

התרחשות דומה אני רואה גם במוצרי HashiCorp (חברה נוספת מבוססת קוד פתוח שגם אותה אנו מייצגים) , ועל כך באחד מהפוסטים הבאים.

 

** מוזכר למשל כאן ובמקומות רבים נוספים

 

תמיר גפן הוא המייסד והמנהל של חברת ALM-Toolbox.
חברת ALM-Toolbox מספקת רישוי , יעוץ, הדרכות, תמיכה ואירוח בענן לכל הכלים המוזכרים בפוסט (ומספקת תמיכה לכלים מבוססי קוד-פתוח נוספים). ניתן לפנות אלינו טלפונית או דרך המייל info@almtoolbox.com

קישורים רלבנטים: