« לעמוד הראשי

האם OpenProject יכול לשמש כתחליף ל- Jira ?

Getting your Trinity Audio player ready...

האם OpenProject יכול לשמש אלטרנטיבה ל- Jira ?
זו שאלה שאנו נשאלים בתדירות גדלה והולכת בתקופה האחרונה, והתשובה בקצרה הינה חיובית.

וכעת התשובה המפורטת:

Jira הוא כלי ידוע לניהול פרויקטים ומעקב אחר משימות. עבור רבים, Jira הוא שם מוכר לתוכנת מעקב אחר משימות ובאגים. עם זאת, Jira אינו קוד פתוח.

להבדיל, OpenProject כן מבוסס קוד פתוח – ומציע תכונות דומות.
נוסף על כך, OpenProject מספקת גם מהדורת ענן וגם מהדורה מקומית שיכולה לרוץ ברשת סגורה (מנותקת מהאינטרנט).
Jira בחרה להתמקד בצד הענן של העניינים והוציאה בהדרגה (וכעת לחלוטין) את האפשרות הנפוצה של Jira Server (שהיא Self-hosted / on-premises).

בואו נשווה את Jira ו- OpenProject :

אירוח (Hosting) :

Jira מעבירה את המיקוד שלה למהדורת הענן, והפסיקה את מהדודרת ה- Server (והשאירה את מהדורת ה- Data Center , היקרה יותר משמעותית).
מהלך זה מסמן שינוי בפוקוס של Atlassian לעבר מהדורת הענן. משתמשי Jira שמארחים בעצמם את התוכנה שלהם התבקשו לתכנן מעבר לענן מכיוון שהתמיכה ב-Jira Server לא תהיה זמינה החל מפברואר 2024.

OpenProject תמשיך להציע גם את המהדורות הענן וגם את המהדורות להתקנה עצמית (Self-managed). המהדורה המקומית של OpenProject Enterprise מאפשרת לחברות להתקין את OpenProject על השרתים שלהן ומציעה תוספות ותכונות אבטחה נוספות של Enterprise, כמו גם תמיכה.
למעשה קיימת הגמישות של התקנה עצמית תוך הבטחת רמה גבוהה של אבטחה והרחבה עם תכונות נוספות,
וישנה גם אפשרות שהיא "הטובה מכל העולמות" (Best of breed) – התקנה עצמית בענן יחד עם תמיכה איכותית ותחזוקה שאנו (ALM-Toolbox) מציעים. למידע נוסף פנו אלינו (הפרטים בהמשך).

קוד פתוח (Open Source) :

OpenProject היא תוכנת קוד פתוח וככזו מספקת עצמאות ואוטונומיה מלאה.
קוד המקור של OpenProject זמין ב-GitHub, וזה מאפשר למשתמשים לשנות קוד וליצור תוספים חדשים לגמישות מירבית.
להיות קוד פתוח פירושו שמשתמשים יכולים להתאים אותו ולהתאים אותו לצרכיהם, מה שהופך אותו לאופציה אטרקטיבית עבור עסקים המחפשים פתרון גמיש וניתן לניהול פרויקטים.
עם OpenProject, משתמשים יכולים לקחת שליטה מלאה על תהליך ניהול הפרויקטים שלהם ולגרום לו להתאים לזרימות העבודה הייחודיות שלהם.

Jira היא תוכנה סגורה קניינית (propriatery) , מה שאומר שלא ניתן לבדוק את קוד התוכנה, כך שהמשתמשים תלויים בספק לגבי אמינות, התאמות קוד ושדרוגים. זה גם אומר שתכונות מסוימות דורשות תוספים של צד שלישי ויכולות להגדיל משמעותית את עלויות התחזוקה.

אבטחת מידע ופרטיות (Data & Security) :

אבטחת מידע היא היבט חשוב בבחירת כלי לניהול פרויקטים. גם OpenProject וגם Jira מתייחסים לנושא ברצינות.

לחברות גדולות יש לעתים קרובות הנחיות חזקות לפרטיות נתונים ואבטחת מידע שעשויות לאסור את השימוש בפתרונות מבוססי אינטרנט, מה שהופך את השימוש בפתרונות הענן של Jira לבעייתי. יתר על כן, יש לקחת בחשבון את מיקום אחסון הנתונים. Jira משתמשת בשירותי אחסון של AWS ולרוב לא ניתן לשלוט באיזה region ימוקם המידע שלכם – לעניין השלכות על אבטחת מידע, פרטיות המידע, ביצועים (latency) ושליטה.

עבור OpenProject אבטחת מידע היא בראש סדר העדיפויות, הפתרון עומד בכל הדרישות של תקנת הגנת הנתונים הכללית של האיחוד האירופי (GDPR). בין אם תחליט להשתמש בענן או במהדורה שמתארחת בעצמך, אתה יכול להיות בטוח שהנתונים שלך בטוחים. כל נתוני הלקוחות שלנו עבור מהדורת הענן מתארחים ונשמרים באיחוד האירופי. עבור המהדורה המתארחת בעצמך יש לך שליטה מוחלטת על הנתונים שלך.

וכעת נעבור להשוואת יכולות (Features) :

OpenProject ו-Jira מציעים שניהם כלי ניהול פרויקטים מקיף הניתנים להתאמה אישית המציעים מגוון תכונות לתמיכה בניהול פרויקטים זריז, קלאסי והיברידי.
שניהם מספקים יכולות דומות למעקב אחר בעיות, תחזוקת צבר, דיווח, ניהול משתמשים ועוד.
יש לציין שעם Jira חלק מהפונקציונליות או גרסאות מתקדמות יותר של פונקציות כאלה מגיעות דרך שילוב תוסף אחד או יותר. המשמעות יכולה להיות עלויות נוספות בלתי צפויות, וכן מאמצי תחזוקה נוספים.

בואו נשווה בין התכונות:

מעקב אחר נושאים ומשימות (Issue & Task Tracking)

גם Jira וגם OpenProject מציעים מעקב אחר בעיות מתוחכם עם שדות מותאמים אישית והתאמה אישית של זרימת עבודה.

Jira

ב-Jira משתמשים יכולים ליצור בעיות חדשות ישירות בתצוגת הרשימה של הבעיות הקיימות או בחלון קופץ.
ניתן להגדיר את השדות המוצגים, וניתן להתאים את התצוגה לצרכי המשתמשים.
אפשר לציין זרימות עבודה עבור סוגי בעיות שונים.

IssueTracking-Jira1

תצוגת רשימה של בעיות Jira

OpenProject

ב-OpenProject ניתן ליצור בעיות חדשות מטבלת חבילות העבודה. בדומה ל-Jira, ניתן להגדיר את התכונות המוצגות עבור כל סוג בעיה. נוסף על כך, אתה יכול להציג טקסטים של עזרה כדי לסייע למשתמשים בהגדרת ערכי התכונה הנכונים. אתה יכול להתאים את זרימת העבודה עבור כל סוג בעיה, כמו גם עבור המחבר והמוקצה של חבילת עבודה.

יצירת חבילת עבודה
יצירת חבילת עבודה

תצוגת רשימת בעיות של OpenProject
תצוגת רשימת בעיות של OpenProject

תכנון פרויקט עם תרשימי גאנט (Gannt Charts)

ניהול תוכנית פרויקט הוא מרכיב קריטי לניהול פרויקט מוצלח.

Jira

גרסת הליבה של Jira לא כללה בעבר טבלת גאנט. זה זכה כעת לפיצוי באמצעות פונקציית ציר הזמן המציגה את תוכנית הזמן של הפרויקט. אפשרויות מתוחכמות של תרשים גנט זמינות באמצעות התקנת תוספים נוספים.

תוכנית זמן של ג'ירה
תוכנית זמן של ג'ירה

OpenProject

OpenProject מאפשר יצירה וניהול של תוכניות פרויקטים באמצעות תרשימי גנט, הן עבור פרויקטים בודדים והן עבור פרויקטים מרובי-היררכיה. ניתן להציג את תרשים הגאנט הדינמי והאינטראקטיבי ב-OpenProject בטבלת חבילות העבודה. זה מאפשר מעבר חלק מתצוגת הרשימה לתצוגת תרשים גנט. ניתן לעדכן בקלות תאריכי התחלה ותאריכי יעד על ידי הגדרת התאריכים בתצוגת הרשימה או באמצעות גרירה ושחרור בתרשים גנט. לפיכך, אתה יכול לבחור בין תכנון מלמעלה למטה ומלמטה למעלה. אתה יכול גם ליצור ולדמיין תלות בתרשים Gantt. מנהלי פרויקטים יכולים ליצור ולהמחיש את ההתקדמות אפילו עבור תרשימי גאנט מורכבים המשתרעים על פני מספר פרויקטים. עם המהדורה הבאה, ניתן יהיה להוסיף השוואה בסיסית כדי להציג גם שינויים בתכנון.

תוכנית זמן של OpenProject
תוכנית זמן של OpenProject

מעקב אחר זמן ועלויות

תכונה חיונית לכל פרויקט גדול יותר היא היכולת לעקוב אחר הזמן כמו גם את העלויות שהושקעו בפרויקט.

Jira

Jira תומכת במעקב אחר זמן, כולל מפרט מפורט של זמני ושעות עבודה. בגרסה הבסיסית, ניתן לרשום את הזמן המושקע בבעיה בתצוגה המפורטת של משימה אך אינו מוצג ברשימת כל המשימות. אפשרויות מתקדמות יותר למעקב אחר זמן זמינות באמצעות תוספות שונות. Jira אינו תומך במעקב עלויות בגרסה הבסיסית. עם זאת, ניתן להוריד תוספות בשוק Atlassian למעקב אחר עלויות.

OpenProject

אתה יכול לאפשר מעקב אחר זמן ועלויות עבור כל פרויקט בנפרד בתוך OpenProject. בנוסף, OpenProject מאפשר למשתמשים לעקוב אחר עלויות – גם עלויות כוח אדם וגם עלויות יחידה. יתר על כן, אתה יכול ליצור תקציבים בתוך פרויקטים כדי להשוות עלויות מתוכננות וממומשות. אתה יכול ליצור ולחסוך דוחות זמן ועלויות מפורטים מסוננים ומקובצים בהתאם לצרכים שלך. מודל הרשאות מתוחכם מאפשר למשתמשים להגביל את הנתונים שמשתמשים יכולים לראות. זה כולל למשל אם משתמש יכול לראות ולערוך רק את הזמן המעקב שלו.

מעקב אחר זמן ועלויות של OpenProject
מעקב אחר זמן ועלויות של OpenProject

לסיכום: OpenProject מול Jira

Jira היא אפליקציה חזקה מאוד עם יותר מ-2,000 תוספים. זה תורם מאוד להתאמה אישית, אך יחד עם זאת, לגמישות הזו יש מחיר: תוספות רבות מגיעות עם תג מחיר משמעותי שמצטבר לסכומים גדולים — והמחיר גם אינו ידוע מראש בעת הקניה הראשונית.
כמו כן, בהמשך, Jira שמה את גרסת הענן שלה במקום הראשון, תוך ביטול סדרי עדיפויות של מוצרי ההתקנה העצמית.

OpenProject הוא קוד פתוח, הוא מציע תכונות דומות מאוד, כולם מאותו מקור ללא הוצאות נוספות. ההחלטה בין המהדורות הענן או המקומיות תלויה לחלוטין בכם. OpenProject היא אלטרנטיבת קוד-פתוח מצויינת ל – Jira.

מעבר לכך, OpenProject יכול לשמש גם כתחליף ל- Confluence (הקישור מפנה למאמר שכתבנו בנושא), ובפרט ל- Confluence Server שגם הוא בוטל ע"י היצרן לאחרונה,
כך שאפשר לתפוס 2 ציפורים במכה אחת…

איך ניתן לנסות את OpenProject ?

אפשר לפנות אלינו במייל openproject@almtoolbox.com או טלפונית (הפרטים בהמשך),
ולקבל חשבון להתנסות בענן, וכן לקבל פרטים להתקנת המוצר (on-premises) + רשיון זמני.
לעתים גם נוכל לתת לכם גישה זמנית לסביבה הפרטית שלנו (יושבת על ענן פרטי) באופן שיחסוך לכם את ההתקנה.

יש גם הדגמות מוקלטות:

  1. אפשר גם לצפות בהדגמת OpenProject שהקלטנו לאחרונה יחד עם היצרן (אוקטובר 2023).
  2. הנה הדגמה קצרה של דקה שהקלטנו לא מזמן – בקרוב (פנו אלינו בינתיים)
  3. הדגמה של סיכומי דיון – בקרוב (פנו אלינו בינתיים)


קישורים רלוונטים:

אנו הנציגים הרשמיים (היחידים) של OpenProject בישראל, וכן מנוסים מאוד ב- Jira ובמוצרי Atlassian.
אנו מציעים תמיכה, שירות מנוהל (ענן פרטי), עזרה בבחירת המהדורה המתאימה ביותר לכם, מכירת רשיונות, פתרון לכתיבה בעברית מימין לשמאל ועוד.
לפרטים נוספים פנו אלינו: openproject@almtoolbox.com או טלפונית: 072-240-5222