« לעמוד הראשי

סיכום כנס Git Merge 2017

בשבוע שעבר נכחתי בכנס Git Merge השנתי – שנערך הפעם בבריסל. היה כיף ומעניין – להלן סיכום קצר של חוויותיי (ותודה לאלכס קרנובסקי מהצוות שלנו על ההערות והעזרה בהכנת המצגת שבהמשך!).

זהו כנס של יומיים, המאורגן ללא מטרות רווח, ועוסק במגוון נושאים הקשורים ל- Git ולקוד פתוח – כאשר היום הראשון היה workshop והשני הכנס עצמו (קישור לאתר הכנס שמתי בסוף סקירה זו).

20170202_085411

Git Merge conference

 

אני אוהב כנסים כאלה, שאינם מסחריים מדי, ומאפשרים לשוחח עם אנשים מכל העולם שעובדים באותו התחום ונתקלים באותם אתגרים; להחליף דעות וחוויות; להתעדכן בנושאים חמים לטובת לקוחותינו ולטובת הכלים שאנחנו מפתחים, ובכלל לשתף אחרים בתובנות מקצועיות שאספתי.

גם מזג האויר היה סימפטי – לא קר מדי ולא גשום מדי (מסתבר שבארץ היה קר יותר באותם ימים! הרווחתי …)

היום הראשון היה כאמור יום workshop, ונערך ככיתת לימוד (עם שולחנות) לכ- 200 איש (והחזיר אותי נוסטלגית לימי האוניברסיטה…). לימדו שם טריקים מעניינים ב- Git  וטכניקות לקיצור זמני פיתוח / תיקוני באגים כאשר עובדים עם Git. לשמחתי ההרצאות היו ברמה גבוהה!

בקהל היו הרבה מפתחים, אנשי DevOps וחובבי קוד-פתוח, בעיקר מאירופה, שבאו לשפר מיומנויות פיתוח ו- Source control. היה נראה לעתים שרובם מקשיבים ובמקביל נמצאים ב- Slack וממשיכים לעבוד כרגיל מול המשרד שלהם (טוב או לא טוב? תשפטו אתם…)

ההרצאות שהיו הכי מעניינות לטעמי:

— The Battle for Sub-premacy
— Jedi Mind Tricks for Git
— Git Simple: Writing primary git functionalities in Ruby

ההרצאות צולמו בוידאו אך לא ידוע עדיין אם ומתי יחולקו. מי שמעוניין להתעדכן אם וכאשר אקבל גישה להקלטות, מוזמן לרשום את עצמו לרשימת Git ברשימת התפוצה כאן . יתכן ובהמשך אעלה על הכתב חלק מהטיפים ואשתף אותם כאן בבלוג – כדאי לדעתי להירשם כדי לקבל עדכונים מיידיים בנושא.

 

קצת GitLab

בנוסף, פגשתי את מנכ"ל GitLab לפגישת עבודה (חברת ALMtoolbox בה אני עובד, היא הנציגה הרשמית והבלעדית של GitLab בישראל ובמדינות נוספות, ומספקת מגוון פתרונות מסביב למוצר).

GitLab CEO with ALMtoolbox CEO at Git Merge 2017

מימין לשמאל: Sid Sijbrandij (מנכ"ל ומייסד GitLab) ותמיר גפן (מנכ"ל ומייסד ALMtoolbox)

הפגישה איתו נערכה יום לאחר התקלה שהיתה בגירסא החינמית והפופולרית של GitLab (אתר gitlab.com), שנבעה מטעות אנוש של אחד המפתחים (שמחק את ה- database בטעות). משיחה איתו התרשמתי שהוא לקח זאת בקלות יחסית (אמר שמותר לטעות פעם אחת), וגם התרשמתי מאוד מאופן ניהול התקלה של החברה (הם עדכנו את כלל המשתמשים החל מהרגע הראשון במהות התקלה, ובשקיפות מלאה – כולל גישה אל קובץ ה- disaster recovery שלהם וכולל אפשרות לצפות ב- live באנשי הצוות שהשתתף בטיפול בתקלה וכן במסכים שלהם!). גם התגובות ברשת בימים לאחר מכן, הראו שהרבה משתמשים מאוד התרשמו מאופן ניהול המשבר. אין ספק שהחברה הזו לוקחת את נושא הקוד הפתוח והשקיפות לכיוונים חדשים, ומציגה סטנדרט מפתיע בתחום.

גם שאלתי אותו בנימה משועשעת, האם יתכן והטענה שהעלו כמה אנשים ברשת (ע"כ שמדובר בקונסיפרציה שמטרתה לקבל יחסי ציבור מצויינים לחברה) היא נכונה? הוא צחק ואמר שזה נשמע מעניין אך כמובן שלא נכון.

ובנימה רצינית – חשוב לציין בהזדמנות זו שהתקלה לא השפיעה כלל על כל מי שמשתמש בגירסא המסחרית של GitLab ו/או התקין אותה לעצמו בהתקנה פרטית (on-premise). התקלה השביתה לכמה שעות רק את אותם משתמשים שעובדים בענן הציבורי החינמי באתר gitlab.com .

 

היום השני – הכנס עצמו

היום המרכזי של הכנס הוקדש להרצאות קונספטואליות יותר ופחות טכניות – וכמובן מסביב ל- Git.

ההכרזה הכי מעניינת היתה של Microsoft (וגם היה נראה שהרבה אנשים התעניינו בה): הדובר מטעם Microsoft, שמנהל את התוכנית של Visual Studio בענן, הציג פיתוח של virtual file system חדש ל- Git (ר"ת GVFS), שנעשית בקוד פתוח ע"י מיקרוסופט.

פיתוח זה בא לתת מענה לבעיות שיש ב- repo עצומים בגודלם, שאפילו LFS לא מצליח לתת להם מענה מספיק מהיר.

במסגרת הסשן שלו הוא הציג את זמני שיפור הביצועים שהם השיגו, וכן חשף כמה נתונים מעניינים על השימוש ב- Git בתוך מיקרוסופט – הוא חשף לדוגמא שהם מאחסנים את מערכת ההפעלה Windows על repo עצום שגודלו 300GB.

ניתן לראות את שיפורי הזמנים בתמונה הבאה שצילמתי (לדוג': git commit על אותו repo עצום  לוקח להם כעת 13 שניות ולא 30 דקות).

Git experience on Windows repo using GVFS

Git experience on Windows repo using GVFS

 

נקודה למחשבה – האם ה- GVFS מושפע מה- MVFS הותיק וה- Automatic views של ClearCase (למי שמכיר)?  ימים יגידו…

 

נושאים נוספים שתפסו פוקוס בהרצאות: containers, continuous delivery, micro-services .

גם אני הייתי בין הדוברים. הוזמנתי להעביר הרצאה זריזה בנושא תובנות מהעברת לקוח מ- ClearCase ל- Git , כאשר בפועל רוב השיחה שלי התמקדה בטיפים שנכונים לכל מערכת Source Control (ולאו-דווקא ל- ClearCase). היה נחמד להופיע בפני כ- 300 איש!

Tamir Gefen talks about ClearCase to Git on Git Merge

Credit: @dan2k3k4 \ Twitter

 

אני משתף כאן בשקפים של המצגת שהעברתי. עיקר החומר נמצא בטקסט אותו העברתי. מי שרוצה את הטקסט מוזמן לפנות אלי למייל הפרטי.

 

הערה שבאה בעקבות שאלות רבות שקיבלתי במהלך השבוע האחרון: לא זנחנו את ClearCase ואת הכלים של IBM. אנחנו פשוט התרחבנו – ואנחנו מפתחים כלים משלימים ומספקים יעוץ ותמיכה גם לכלים הותיקים (בעיקר ClearCase) וגם לכלים חדשים יותר ומבוססי קוד פתוח (או סגור) כגון Git, GitLab, Jira, BitBucket, Jenkins וכד'. אנחנו גם עוסקים בהעברה (מיגרציה) בין כלים ישנים לחדשים.

הסשנים שהיו המעניינים ביותר לטעמי:

— Scaling Git at Microsoft
— Git LFS at Light Speed
— Git Aliases of the Gods!

לצד הכנס היה מפגש של ה-  "Git Contributors"  – אותם אלה שדוחפים את Git  קדימה, מפתחים אותו ודנים בפיצ'רים העתידיים של Git . הנציגים הבולטים בדיונים אלה היו מטעם החברות GitHub , GitLab, Atlassian (BitBucket), Microsoft .

 

הכנס הסתיים ב- After party עם טעימות שוקולד – הרבה שוקולד בלגי, ומכל הסוגים. אני ויתרתי…

Git Merge After Party

Credit: @no_more_ducks \ Twitter

 

לסיכום:

הכנס היה מעניין ביותר, ונחמד יהיה לבוא אליו שוב בשנה הבאה (טרם ידוע עדיין היכן הוא יהיה).

אם אתם רוצים להכיר Git לעומק , או שאתם מפתחים שרוצים לעבוד נכון ויעיל יותר עם Git – אני ממליץ לכם להשיג את תכני האירוע וללמוד אותם. אפשר כאמור להירשם כאן לרשימת התפוצה שלנו ולציין את Git  כתחום עניין – אנחנו נעדכן את המנויים של רשימת Git כאשר נקבל גישה לחומרים.

 

חברת ALMtoolbox מתמחה בתהליכים ובכלים תומכי ALM , DevOps ו- SCM
כגון Git, Jenkins, GitLab, GitHub, JIRA, InstallBuilder, InstallShield, SmartBear, ClearCase, BitBucket, Slack, HipChat , ומספקת פתרונות הכוללים שירותים מקצועיים, תמיכה, הדרכה, פיתוח מותאם ומכירת רשיונות.
ניתן לפנות אלינו ל- services@almtoolbox.com או טלפונית: 072-2405222

 

מידע נוסף: