« לעמוד הראשי

[דעה] האם מפתחים אוהבים את JIRA ?

אתמול נתקלתי בשאלה הזו באחד הפורומים המקצועיים של Jira. וזוהי שאלה מעניינת לדעתי.

אישית נתקלתי במגוון רחב של תגובות כלפי Jira: פגשתי כאלה שאוהבים; כאלה שלא אוהבים, ובכאלה שממש לא אוהבים.

מטבע הדברים, רוב האזכורים לזה ברשת הם מצד אלה שממש לא אוהבים… וחלקם אף השקיעו זמן וטרחו לכתוב זאת ולעתים גם לנמק… כמו זו למשל:

hate love jira

קרדיט תמונה: quickmeme.com

לדעתי – מפתחים אוהבים את מערכת JIRA כאשר היא עובדת בשבילם ולא ההפך (כאשר הם עובדים בשבילה).

כלומר הם יאהבו את הכלי (או לכל הפחות לא יפתחו כלפיו רגש הפוך) כאשר ירגישו שהכלי חוסך להם עבודה ולא מפריע להם. אם הם ירגישו שהם נאלצים לעבוד עקום בגלל הכלי או שהוא גורם להם לעבודה מיותרת – ההרגשה כלפיו תהיה כמובן הפוכה.

חשוב לזכור: מפתחים צריכים לפתח ולמסור קוד,  ועל זה הם נמדדים. אנשי פיתוח תוכנה נמדדים על משימות פיתוח; על תיקון באגים; על דילבור קוד בזמן ועל קוד נקי מבאגים. כל ה"מסביב" פחות מעניין אותם (ו- JIRA וכלים דומים הם כלי-עזר "מסביב" שנתפסים גם כביורוקרטים לעתים).

מפתחים גם לא תמיד מודעים ליכולות הכלי שרלבנטיות יותר למנהלים – בפרט הצגת החומר והפקת תובנות ממנו (ולעתים הם מודעים אך אין להם עניין בזה…).

וזה מביא לשאלה המתבקשת:

נניח והם לא אוהבים את Jira – ונניח ו- Jira נמצאת תחת אחריותי – האם אני יכול לגרום להם לאהוב את הכלי?

לרוב זה אפשרי עד רמה מסויימת בלבד… אבל לכל הפחות אפשר לגרום להם להפחית את כמות השנאה לכלי.

כדי להגיע למצב כזה, צריך לזכור שיש דברים שבשליטתך ויש דברים שכמעט ולא.

הדברים שניתן לשלוט עליהם ב- Jira ולשפר אותם:

 1. הטמעה נכונה: הדרך להגיע לזה לדעתי היא ע"י הטמעה נכונה – שזה בעיקר בניית flow נכון (בהתאם לתהליך פיתוח מוגדר) ;  מסכים מוגדרים היטב (עדיף להמנע מהזנת שדות מיותרים) והדרכה למשתמשים (הדרכה חשובה בפרט אם תהליך העבודה מורכב יחסית, ובפרט אם יש best practices וטיפים או קיצורי דרך שיעזרו להם לחסוך זמן התעסקות).
  כדאי לזכור שהכלי מטרתו לממש תהליך עבודה ותהליכי פיתוח (ולא ההפך).
 2. אינטגרציה טובה ואוטומציה: היבט נוסף שיכול לתרום לנושא הוא חיבור של Jira לכלים אחרים באופן כזה שיחסוך להם עבודה כפולה או "זפזופ" בין שתי מערכות – כלומר או שמידע מכלים אחרים (לדוגמא git) ינותב אל JIRA  ויופיע שם, או שמידע שנאסף ב- JIRA יוצג בכלים אחרים (כגון Bitbucket, GitHub, GitLab, Jenkins וכד') – ניתן לבצע זאת ע"י אינטגרציה בין הכלים.
  גם אוטומציה שחוסכת הזנה כפולה של חומר או בודקת טעויות (שמצריכות אח"כ תיקון מעיק) גם היא יכולה לסייע להרגשה טובה יותר של המשתמשים.
 3. ביצועים וזמני תגובה: נושא ביצועי המערכת גם חשוב כדי שמשתמשים יהיו מרוצים. חשוב שהמערכת תתן זמני תגובה מהירים.
  העניין נמצא בשליטתך אם המערכת יושבת אצלכם כשרת פרטי שלכם (Jira Server).
  אם זה Jira Cloud אז אין שליטה בעניין (להרחבה על הבדלים נוספים אפשר לקרוא בפוסט שכתבתי כאן).
 4. שליפת מידע שימושי למפתח עצמו: דרך נוספת להעלאת מפלס הסימפטיה ל- Jira יכולה לבוא אם מציגים למפתחים דרך מהירה להשגת מידע שיכול לחסוך להם זמן עבודה או זמן חיפוש – למשל ללמד אותם כיצד מכינים דו"ח עם פילטרים שמותאמים להם אישית (בצורה שחוסכת להם איסוף מידע ידני – למשל לצורך הכנת Release Notes).

ומה לא נמצא בשליטה?

מעבר להיבט ה- Jira בענן שהוזכר לעיל, יש לזכור שיש דברים שהם לא כ"כ בשליטתך – וזה לרוב ה- UI (ממשק המשתמש) – שהדברים שניתן לשנות בו מוגבלים יחסית.

ואכן הרבה מפתחים לא אוהבים את הממשק ומציינים שהוא לעתים מבלבל ולא נוח מספיק.

חברת ALMtoolbox מתמחה בשיפור תהליכי עבודה המשלבים כלי-עזר לפיתוח , דוגמת Jira, Git, Bitbucket, GitLab, Jenkins GitHub ונוספים, ביעוץ ובמכירת רישוי לכלים. לשאלות: 072-240-5222 או devops@almtoolbox.com

קישורים רלבנטים: